Kategorie
Ostatnie
Popularne

Białoruski zespół RECHA w Składzie Butelek. Już w środę. Będzie się działo!

Portal Bielarus.pl lubi zespół Recha. Dlatego postanowiliśmy dołożyć swoje 4 grosze do promocji środowego koncertu. Uznaliśmy, że wywiad to najlepsza forma, aby opowiedzieć o zespole. Niech niezdecydowane osoby się decydują, a te, które ich nie znają, niech poznają!

Porozmawiajmy o tym, co robicie, kim jesteście i dlaczego pójście na wasz koncert jest zdecydowanie lepszym pomysłem na środowe popołudnie niż oglądanie seriali czy siedzenie przed kompem. Czasem pytamy o kwestie podstawowe, bo nie lubimy się wymądrzać. Zespół opowie lepiej o swojej muzyce niż jakiś pan Krytyk czy inny znawca. A więc zaczynajmy.

Jaki typ muzyki gracie? Czy łatwo ją zakwalifikować gatunkowo? Wasze płyty są jednorodne muzycznie czy lubicie flirtować z różnymi stylami?

Gramy demokratyczną muzykę, piosenki dla starych dziadków i ich wnuków. Od szansona do rocka. Mamy problem ze współczesnymi gatunkami muzycznymi, ale pracujemy nad tym. Ostatnia płyta Rechy nazywa się „Przeinaczyć”, zebrane są tam nieco ironiczne piosenki w knajpianym klimacie.

Czy macie już swoich stałych fanów na Białorusi? Jak docieracie do nich ze swoją muzyką? internet/koncerty/promocje płyt? Działacie po partyzancku czy stoi za wami większa wytwórnia?

Pierwsi nasi fani są już dorosłymi ludźmi. Nowych słuchaczy zwabiamy przez internet i dzięki koncertom. Pracujemy jak partyzanci, ale czasem bywamy w państwowym radiu. Niestety nie mamy menadżera, sami się sobą zajmujemy.

Czy białoruski rynek muzyczny różni się znacząco, o ile wam wiadomo, od tych w innych krajach? Czy żeby się przebić do mainstreamu trzeba mieć duże piersi? Jakie są wasze cele, dotyczące kariery, czy mówiąc mniej patetycznie muzycznej działalności?

Białoruski rynek muzyczny dzieli się na państwowy i alternatywny. Różni się od polskiego czy rosyjskiego tym, że krajowa muzyczna kultura estradowa jest dopiero w fazie powstawania, białoruski rynek muzyczny walczy o swoją tożsamość. Wielkie piersi w muzyce zawsze pomagają! Muzyką zarabiamy na życie i cieszymy się życiem.

Czy da się wyżyć z muzyki? Czy każdy z was próby i nagrywania umieszcza w kalendarzu pomiędzy pracą, zakupami i innymi obowiązkami szarej codzienności?

Gramy też w innych zespołach. Nie udaje się nam utrzymać tylko z grania w zespole Recha.

Jesteście polityczni czy trzymacie się z daleka od bieżących spraw? Co was inspiruje? Jakie treści chcielibyście przekazać swoim słuchaczom?

Jako obywatele mamy swoje poglądy polityczne i gotowi jesteśmy ich bronić, ale nasze piosenki sięgają dalej niż polityka. Mówią o wewnętrznej wolności, radość i smutku, które są w sercu.

Jakbyście określili sytuacją muzyczną w waszym kraju? Dzieje się? Dużo młodych, fajnych zespołów? Możecie w tym miejscu polecić jakieś zaprzyjaźnione zespoły, lub te, które z różnych powodów lubicie i sami słuchacie.

Mamy wiele zespołów coverowych, które grają na korporacyjnych imprezach. Mamy oficjalną scenę, która jest pod wpływem rosyjskiej. Istnieje także szeroki front niezależnej muzyki, która próbuje walczyć o przetrwanie. Oto wyraziści białoruscy muzycy, od starych po młodych: Volski, Troica, Sjerjebrannaja svadźba, Palina Respublika, Vajciuškievič, TonqiXod, Šuma, Vuraj, Re1ikt, Akute, Navi (Вольскі, „Троіца”, „Серебрянная свадьба”, „Рэспубліка Паліна”, Вайцюшкевіч, „Тонкіхотд”, Шума, Вайцюшкевіч, „Вурай”, „Рэлікт”, „Акутэ”, „Наві”) i wiele innych.

Kogo byście zaprosili w środę, kto się będzie dobrze na bawił na waszym koncercie i w ogóle, dlaczego nie istnieje lepszy sposób na środę 15.06, niż muzyczne spotkanie z zespołem Recha?

Zapraszamy wszystkich, którzy chcą poskakać, będą wspólne śpiewy, tańce. Będzie ocean szczerości i morze radości. Przychodźcie, poprzytulamy się!

Muzyka zespołu Recha do posłuchania tu:

https://soundcloud.com/recha-band (SoundCloud)

https://vk.com/recha_fanclub (VK)

https://www.youtube.com/c/rechaband (YouTube)