Kategorie
Ostatnie
Popularne

Bulbamovie – festiwal kina, które nie istnieje?

Po raz piąty w Warszawie odbędzie się festiwal kina białoruskiego Bulbamovie. Wydarzenie to już na stałe wpisało się w program cyklicznych imprez stolicy.

Tegoroczne projekcje odbędą się 23- 25 października w warszawskim kinie Muranów. Z roku na rok impreza organizowana jest z coraz większym rozmachem.

Entuzjaści kultury białoruskiej z pewnością będą mieli w czym wybierać. Oprócz pokazów filmowych zazwyczaj odbywają się także spotkania autorskie oraz tematycznie związane z przedstawianymi produkcjami.

Festiwal za główny cel stawia sobie wsparcie młodych, offowych twórców z Białorusi, państwa, w którym kinematografia uzależniona jest w ogromnym stopniu od władzy, a wszystko co się jej wymyka uważane jest za nielegalne.

Chwytliwa nazwa Bulbamovie– białorusko- angielska zbitka wyrazowa (bulba- biał. ziemniak i movie- ang.film), jednoznacznie kojarzy się z tym, z czego Białoruś słynie najbardziej- czyli ziemniakami. Stereotyp ma za zadanie przyciągnąć, zaciekawić, ale i przekonać widzów do tego, co białoruskie. Przede wszystkim kina, ale nie tylko. Odbędą się też wydarzenia towarzyszące takie jak koncert zespołu Berlińska Droha. W piątek o godzinie 19. 30 w praskim Łysym Pingwinie odbędzie się debata z udziałem znawców kina białoruskiego z Polski, Białorusi, Ukrainy.

Oprócz Warszawy, Bulbamovie zawita także do Mińska i Krakowa. Wśród filmów konkursowych wyłonieni zostaną zdobywcy, Złotej, Srebrnej i Brązowej Bulby.

Warto zarezerwować weekendowy czas, aby zapoznać się z tym, co w Białorusi najlepsze, z jej kulturą w dobrym wydaniu.

plakat bulbamovie

Szczegóły na stronie
bulbamovie.pl
https://www.facebook.com/bulbamovie