Kategorie
Ostatnie
Popularne

Czy będzie pierwszy Nobel dla Białorusi?

Swietłana Aleksijewicz została ogłoszona przez firmę bukmacherską Ladbrokes faworytką tegorocznej literackiej Nagrody Nobla. Jeśli prognozy się sprawdzą, będzie to historyczny moment, gdyż dotychczas nikt z Białorusinów nie otrzymał tej prestiżowej nagrody.

Urodzona na Ukrainie białoruska dziennikarka i pisarka jest laureatką wielu międzynarodowych nagród, m.in. dwukrotną laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki (w 2011 roku – za książkę Wojna nie ma w sobie nic z kobiety, oraz w 2014 za Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka). Za książkę Wojna nie ma w sobie nic z kobiety została również uhonorowana Nagrodą Literacką Europy Środkowej „Angelus”.

Jako drugi kandydat wymieniany jest japoński pisarz, eseista i tłumacz Haruki Murakami.

Akademia Szwedzka nie ogłosiła jeszcze terminu wręczenia nagrody Nobla w dziedzinie literatury, ale przypuszcza się, że będzie to czwartek 8 października.

Nominowanymi do literackiej Nagrody Nobla z Białorusi byli Vasil Bykaŭ oraz Ryhor Baradulin. W 2009 roku do pokojowej Nagrody Nobla został zgłoszony Aleś Bialacki.

Źródło: http://wyborcza.pl
Fot. źródło: wikipedia