Kategorie
Ostatnie
Popularne

Dom tego, co śnił o Warszawie

Jedziemy do muzeum Czesława Niemena w Starych Wasiliszkach.

“Pod papugami”, “Dziwny jest ten świat”, “Sen o Warszawie” – to chyba najbardziej znane piosenki Czesława Niemena. Człowiek z barwnym życiorysem, uwielbiany nie tylko w Polsce, ale i na Białorusi czy w Rosji. Koncertował we Włoszech, Czechosłowacji, Francji, Szwecji. Nam udało się zobaczyć maleńkie muzeum, które od kilku lat istnieje w chatce, gdzie w 1939 roku Niemen (a w zasadzie Czesław Juliusz Wydrzycki) przyszedł na świat.

Sama chatka stoi przy drodze w miejscowości Stare Wasiliszki w obwodzie grodzieńskim, rejonie szczuczyńskim. Na wjeździe do wioski, od strony Grodna, przywitał nas majestatyczny, ceglany, neogotycki kościół pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. To tam mały Czesław śpiewał w chórze, a nawet grał na kościelnych organach. Sam kościół także wart jest obejrzenia, chociażby z uwagi na interesującą, wbudowaną w jedną z naw, grotę imitującą tę z góry Golgoty.

Chata Niemena znajduje się tuż obok – pośród uroczych, drewnianych domków. Aż do chwili przyjazdu byliśmy przekonani, że słynnego artystę upamiętniać będzie tylko tablica lub kamień. A tu proszę, czekała na nas taka miła niespodzianka!

Muzeum jest na co dzień prowadzone przez pana Włodzimierza, emerytowanego kierownika pobliskiego kołchozu, wielkiego znawcę historii Niemena, który okazał się niezłym gawędziarzem. Z przyjemnością wysłuchaliśmy opowieści o dzieciństwie artysty, jego późniejszym wyjeździe do Grodna do szkoły wokalnej oraz ostatecznej przeprowadzce całej  rodziny Niemenów do Polski, w ramach ostatniej fali repatriacji Polaków.

W tle cichutko grał telewizor ze starymi nagraniami Niemena z koncertów, a my w międzyczasie obejrzeliśmy stare, rodzinne fotografie, gitarę bałałajkę i inne przedmioty z izby familii Wydrzyckich. W pamięci zapadła mi historia opowiadana przez Pana Włodzimierza o nieoczekiwanej wycieczce Niemena: otóż w przerwie między koncertami w Moskwie zażądał on od taksówkarza, aby przywiózł go do Starych Wasiliszek, żeby spędzić tu choć kilka godzin.

Muzeum jest przytulne, ciekawe, od progu czuje się dobrą energię. Nie miałam najmniejszego problemu, żeby dać upust swojej miłości do “Snu o Warszawie” i zaśpiewać razem z Czesławem.

Bez dwóch zdań polecamy wizytę w domu rodzinnym Niemena!

Muzeum otwarte jest od środy do niedzieli (środa-piątek od 10 do 20, sobota-niedziela od 11 do 21), wstęp: 4 BYN, w razie zamkniętych drzwi, można dzwonić do gospodarza (obiecuje wpuszczać też poza oficjalnymi godzinami pracy:)): +375 44 776 34 77

Dojazd: najlepiej własnym samochodem lub rowerem.