Kategorie
Ostatnie
Popularne

Grodno dla turystów: niezwyczajne muzea miasta, które warto odwiedzić

Zamki i galerie – czyż nie cudownie? Wielu jednak nudzą swoją powtarzalnością, kilometrami gablot z tysiącami eksponatów. Doradzamy turystom, również tym bezwizowym, miejsca unikalne, niezadeptane, dokąd czasem niełatwo trafić, gdzie nuda jednak nas nie dopadnie, a czasem można się nawet nieźle wystraszyć.

1. Muzeum więziennego życia

Wielu znanych ludzi odsiadywało wyroki w grodzieńskim więzieniu: Napoleon Orda, Feliks Dzierżyński, Walenty Taulaj, Filip Pestrak, Wolf Mesing i inni. Nic dziwnego, że jest co opowiadać (i pokazywać) o historii tego miejsca. Na ekspozycji są przedmioty osobiste, zdjęcia, dokumenty i nagrody byłych pracowników więzienia, a także przedmioty, poświęcone historii więziennictwa. Pośród eksponatów znajdują się łańcuchy, kajdanki i proce z początku XIX wieku, oraz pieczątki, jakie stawiali na policzkach skazanych. Jest tu także rekonstrukcja celi więziennej oraz wielka makieta grodzieńskiego więzienia.

Zdjęcie: bip-grodno.by

Zdjęcie: bip-grodno.by

Ważne: Muzeum mogą odwiedzać wyłącznie grupy zwiedzających po uprzednim zapisie. Brak możliwości indywidualnego zwiedzania. Zalecamy kontakt telefoniczny.

Adres: ul. Kirowa, 6

Kontakty: +375 (152) 72-09-73

2. Muzeum w Wielkiej synagodze chóralnej

O grodzieńskiej synagodze pierwszy raz wspomniano w 1540 roku, a jej obecny wygląd pochodzi z końca XIX wieku. Miejscowi darczyńcy umożliwili remont tego wspaniałego budynku. Szczególnie pięknie wygląda sala modlitewna z kolumnami w rogach pomieszczenia, sklepieniami i plafonami. W synagodze na dzień dzisiejszy wierni modlą się, odbywają się tam święta, poza tym funkcjonuje muzeum, które jest częścią Muzeum Historii Religii. Przedstawia ono historię Żydów z Grodzieńszczyzny oraz tych znakomitości, które wyemigrowały z regionu.

Zdjęcie: hrodna.life

Zdjęcie: hrodna.life

Czas pracy: wtorek-niedziela, 11.00-18.00

Adres: ul. Wielka Trojecka, 59а

Кontakty: +375 (152) 74-32-70

3. Muzeum Historii Miasta i Bytu Janusza Parulisa

W prywatnym muzeum Janusza Parulisa znajduje się 40 tysięcy wszelakich eksponatów, z przewagą “polskiej” i sowieckiej epoki, aczkolwiek nie tylko. Eksponaty były przekazywane z pokolenia na pokolenie: przedmioty życia codziennego, naczynia, książki, zabawki na choinkę, pocztówki, zegarki. Przedmioty działają po dzień dzisiejszy i można je dotykać. W muzeum odbywają się też czasowe tematyczne wystawy.

Muzeum znajduje się w domu mieszkalnym właściciela. Nie jest często odwiedzane przez mieszkańców miasta i turystów, a niesłusznie, bo ma ogromny potencjał oraz smak.

Czas pracy: codziennie, 10.00-21.00, zalecamy wcześniejszy kontakt telefoniczny

Adres: ul. Lermontowa, 25

Kontakty: +375 (33) 604-90-08

4. Centrum naukowego pszczelarstwa

Centrum prezentuje różne typy uli i sprzętu używanego przez pszczelarzy: do pozyskiwania miodu i pyłu, oraz podstawki na miód. Swoim gościom oferuje wino oraz apiterapię – terapię jadem pszczelim.

Muzeum znajduje się przy Zakładzie Epidemiologii i Mikrobiologii, Wydziale Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Rolniczego w Grodnie. Zalecamy uprzedni kontakt telefoniczny.

muzey-pchelovodstva-grodno

Adres: ul. Walkowicza, 1

Kontakty: +375 (152) 74-29-71

5. Apteka-muzeum

Muzeum mieści się w najstarszym budynku w kraju, a sama apteka niedawno obchodziła 300-lecie swojego istnienia. Na wystawie można oglądać leki, sprzęt aptekarski i medyczny oraz dokumenty i książki z XVIII i pierwszej połowy XX wieku. W aptece można kupić zarówno leki, jak i wywary z roślin.

Zdjęcie: am.biotest.by

Zdjęcie: am.biotest.by

Czas pracy: codziennie, 9.00-19.00

Adres: ul. Plac Sowiecki, 4

Kontakty: +375 (152) 74-00-81

6. Muzeum żelazka

Na świecie jest nie więcej niż dziesięć muzeów żelazka. W Grodnie istnieje jedno z nich. Główna ekspozycja poświęcona jest oczywiście żelazku: jego historii, rozwojowi od pierwszych żelazek do dnia dzisiejszego. Są też inne artykuły gospodarstwa domowego. Eksponaty pokazują unikalny nastrój miasta – podobnych eksponatów w żadnym z grodzieńskich muzeów nie uświadczymy. Eksponaty zgromadził znany w mieście kolekcjoner Oleg Yarshu. Działa tu również sklep.

muzey-utyuga-grodno

Czas pracy: wtorek-piątek, 10.00-18.00, sobota-niedziela, 10.00-16.00

Adres: ul. Sowiecka 7-23 (na piętrze, wejście od podwórka)

Kontakty: +375 (29) 780-13-18, +375 (29) 889-31-34

7. Muzeum Straży Pożarnej

W starej remizie strażackiej mieści się Muzeum Straży Pożarnej. W pierwszej kolejności wzrok przyciąga Wieża. Wieża została zbudowana na początku XX wieku i jest jedynym takim zabytkiem w całej Białorusi. U góry, na platformie widokowej stoi sobie manekin – strażak. A od 2009 roku, codziennie o godzinie 11:58 na wieżę wdrapuje się strażak który daje sygnał trąbką. Tuż po zagranej muzyce rozbrzmiewa zegar z pobliskiego Kościoła Farnego.

Dla turysty wejście na wieżę jest możliwe tylko w Noc Muzeów czy Dzień Niepodległości. Ale za to w środku muzeum znajduje się bardzo interesująca panorama – obraz płonącego miasta.

Zdjęcie: tut.by

Zdjęcie: tut.by

Ważne: w celu odwiedzenia muzeum należy skontaktować się telefonicznie z obsługą

Czas pracy: poniedziałek-piątek, 9.00-17.30

Adres: ul. Zamkowa, 19

Kontakty:+375 (152) 72-36-48, +375 (29) 788-12-55

8. Grodzieńska kunstkamera

Ponad osiemdziesiąt eksponatów nieprawidłowego rozwoju płodu, przykłady zmian genetycznych w okresie prenatalnym to tematy grodzieńskiej kunstkamery. Muzeum istnieje przy Wydziale Anatomii Uniwersytetu Medycznego w Grodnie, gdzie eksponaty były gromadzone od 1958 roku. Rzekomo w domu tym przeprowadzono autopsję króla Stefana Batorego.

kunstkamera-grodno

Czas pracy: poniedziałek-wtorek, piątek-niedziela, 9:30-15:30

Adres: ul. Karola Marksa, 1

Kontakty: +375 (152) 72-13-78

 

Tłumaczenie: Katarzyna Rembeza

Źródlo i zdjęcia: Hrodna.life, artykuł źródłowy: http://hrodna.life/articles/grodna-dlya-turyistau-ne-galounyiya-muzei-gorada-yakiya-varta-navedats/