Kategorie
Ostatnie
Popularne

Manifest ideologiczny Bielarus.pl. By łączyć, a nie dzielić.

W związku z ostatnimi dyskusjami, które się u nas wywiązały, zaczęliśmy mieć spore wątpliwości, co do możliwej płaszczyzny porozumienia z niektórymi czytelnikami. Dlatego chcemy podkreślić, że szanujemy i akceptujemy różne światopoglądy, pod warunkiem, że nie szerzą nienawiści, rasizmu, ksenofobii, seksizmu czy innych uprzedzeń albo wykluczeń. Nie wszystkie zdania oczywiście podzielamy, natomiast jesteśmy otwarci na konstruktywną dyskusję i wymianę zdań. Postanowiliśmy opisać w punktach krótko nasze credo. Możesz się z nim zgadzać lub nie, ale jeśli go nie szanujesz, prosimy, odlajkuj naszą stronę, nie komentuj, nie czytaj, obraź się na nas i już tu nie wracaj.


1. Zerwanie z polonocentryzmem. Nie lubimy koncepcji Polski od morza do morza. XVI wiek to Rzeczpospolita Obojga Narodów (a nawet czterech narodów: Polaków, Białorusinów, Ukraińców, Litwinów), a nie Rzeczpospolita Polska. Kresy – to określenie polonocentryczne. Jakie kresy? Kresy czego? W szkole wspólne dziedzictwo opisywane jest jak wyłącznie polskie. Nie zgadzamy się z tym. Nie jesteśmy panami, nie machamy już szabelką.

 


2. Nie dla kultu morderców wojennych. Bury – to nie nasz bohater. Jesteśmy przeciwni tworzeniu narodowych mitów i hołubieniu zbrodniarzy.

 


3. Tolerancja – dla rożnych koncepcji, dla różnych opcji politycznych, światopoglądowych, pod warunkiem, że twoja opinia nie obraża, nie wyklucza, nie stygmatyzuje, nie nawołuje do nienawiści na jakimkolwiek tle.

 


4. Wielokulturowość, współistnienie na danym terytorium wielu narodowości, chociaż nie idealizujemy tej wartości samej w sobie i jesteśmy świadomi, że towarzyszy jej zawsze wiele konfliktów, które trzeba świadomie rozwiązywać.

 


 

5. Szacunek. Dla białoruskiej kultury, języka, historii. Szacunek dla Białorusinów, ich prawa do samostanowienia.

 


6. Solidarność. Z tymi, którzy sprzeciwiają się dyktaturze i płacą za to wysoką cenę.