Kategorie
Ostatnie
Popularne

„Sakatała bočačka” – nowa książka Kuchmistrza Wereszczaki o historii białoruskich napojów alkoholowych.

Aliaksandr Bieły – białoruski historyk, publicysta, kulturolog, doktor nauk humanistycznych (PhD), znany bloger, autor ponad 100 szkiców literackich o historii białoruskich potraw i napojów, publikowanych w mediach i wydaniach naukowych – 18 lat zbierał materiały do swojej książki. Pierwsze artykuły z których składa się zbiór, zostały napisane jeszcze w 1999 roku. Przez ten czas, te dowcipne i wartościowe poznawczo szkice, ukazywały się w „Spadčynie”, „Naszej Nivie”, „Zvieździe”, „Kulturie pitia”, oraz na stronie Budzma.by.

„Sakatała bočačka” to zbiór dawno zatartych w pamięci białoruskiego narodu, unikalnych, niezwykle ciekawych informacji, dotyczących napojów alkoholowych, które pozostawiły najgłębszy ślad w historii Białorusi. Dzięki tej pozycji, można nie tylko przygotować napoje na podstawie oryginalnej, starej receptury, ale również dowiedzieć się w jakich okolicznościach były spożywane, co znaczyły w dawnych czasach i z czym kojarzone były w przeszłości. Aliaksandr Bieły jak zwykle obala mity i stereotypy dotyczące kultury picia, które zakorzeniły się w społeczeństwie białoruskim i wskrzesza prawdziwą historię.

Aliaksandr Bieły

Aliaksandr Bieły

Obecnie prowadzony jest zbiór środków na wydanie papierowej wersji książki. Więcej szczegółowych informacji o projekcie znajdziecie Tutaj