Kategorie
Ostatnie
Popularne

Solidarni z Białorusią 2015

Kiedy: 2 października 2015

Gdzie: namiot koncertowy pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

„Wolność bez granic”-pod takim hasłem w Warszawie odbędzie się dziewiąta edycja koncertu ,,Solidarni z Białorusią”. W tym roku impreza wyjątkowo nie odbędzie się na wiosnę, lecz 2 października, ze względu na zbliżające się wybory prezydenckie na Białorusi. Na scenie pod Pałacem Kultury i Nauki pojawią się artyści z Polski, Białorusi i Ukrainy.

Wystąpią:
Ania Rusowicz (Polska),
Enej (Polska),
Hańba! (Polska),
Dzieciuki (Białoruś),
Shuma (Białoruś),
Vopli Vidopliassova (Ukraina)
Amplituda Śmiełaści (Białoruś) jako support.

„Zależało nam na tym, by koncert odbył się bezpośrednio przed wyborami. Pamiętamy co wydarzyło się u naszych sąsiadów w 2010 roku. Większość konkurentów Aleksandra Łukaszenki trafiło wtedy do więzienia” – powiedział prezes Inicjatywy Wolna Białoruś, Feliks Tuszko.

Koncert będzie okazją dla mieszkańców Warszawy do wyrażenia swojego poparcia dla demokratycznych przemian na Białorusi. Poza nim odbędzie się seria wydarzeń towarzyszących. W programie są m.in. wystawy prac Volhi Baburyny (Białoruś), Volhi Kuźmicz (Białoruś) oraz grupy The Krasnals (Polska), a także performance Alesia Puszkina i cykl debat. Wyświetlone zostaną również niepokazywane dotąd współczesne białoruskie filmy dokumentalne (m.in. premiera filmu o zespole Krambambula– ,,Wolności nie zatrzymasz”).

„W tym roku zaprosiliśmy również zespół i gości z Ukrainy. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na skomplikowaną sytuację geopolityczną w regionie. Mieszkańcy Warszawy będą mogli wyrazić swoją
solidarność z naszymi wschodnimi sąsiadami”, – dodał Tuszko.

Koncert będzie można usłyszeć na żywo na Białorusi dzięki transmisji Radio Racja, a także w Polsce w Radio Kampus. Dodatkowo zostanie uruchomiony streaming internetowy.

Wstęp na koncert i wszystkie wydarzenia towarzyszące jest bezpłatny.

W razie zainteresowania przeprowadzeniem wywiadów z artystami i gośćmi prosimy o kontakt na adres mailowy: filip.pelc@wolnabialorus.pl

Koncert odbędzie się 2 października 2015 o godzinie 18.00 w namiocie koncertowym pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie.

W  tygodniu  poprzedzającym  koncert  odbędzie  się  szereg  wydarzeń towarzyszących:

 • 28.09 –Wernisaż wystawy „Wolność bez granic” – The  Krasnals  (PL)  ,  Volha  Baburyna
  (BY), Vola Kuzmic (BY).
 • 29.09 –Pokaz filmu „Wolności nie zatrzymasz” i spotkanie z autorką Ingą Lizengevic.
 • 30.09 – Pokaz współczesnych białoruskich filmów dokumentalnych „Ochotnicy” i „Miłość
  po białorusku”.
 • 01.10 –„Twórca  zaangażowany” – spotkanie  z  pisarzami.  Udział  wezmą  Beata
  Chomątowska (PL), Wiktor Macinowicz (BY), Alhierd Bacharewicz (BY), Andrij Lubka (UA), Walerij Paniuszkin (RU). Prowadzenie Katarzyna Kwiatkowska –Moskalewicz.
 • 03.10 –„Postawy oporu” –Debata z działaczami społecznymi z Polski, Białorusi i Ukrainy –Franak Wiaczorka (BY), Pawał Bieławus (BY), Natalia Panczenko (UA)

Źródło: wolnabialorus.pl

Fot. Aliaksey Narko