Kategorie
Ostatnie
Popularne

Wolność bez granic

Chociaż tegoroczna nazwa koncertu „Solidarni z Białorusią” – „Wolność bez granic” brzmi nieco dwuznacznie, wydarzenie od 9 lat gości w Warszawie i ma na celu wsparcie demokratycznych zmian na Białorusi.

Tym razem koncert odbył się w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki. Nieco bardziej kameralna atmosfera niż zazwyczaj sprzyjała przedsięwzięciu.

Tradycją jest, że „Solidarni z Białorusią”  grają około 25 marca – w okolicach daty święta niepodległości Białorusi. W tym roku jednak organizatorzy postanowili zwrócić uwagę na zbliżające się wybory prezydenckie, dlatego też koncert wyjątkowo odbył się w październiku.

Zebrani w namiocie goście mogli wysłuchać artystów z Polski, Białorusi i Ukrainy. A wśród nich: Ania Rusowicz, Enej, Dzieciuki, Hańba, Shuma, Amplituda Śmielaści, Vopli Vidopliassowa.

Oprócz artystów sceny muzycznej pojawił się także performer Aleś Puszkin, który swym występem podkreślił wymowę wydarzenia.

Widownia przygotowała biało-czerwono-białe flagi – symbol niepodległej Białorusi oraz błękitno żółte – Ukrainy. Atmosfera przyjaźni i braterstwa zagościła na cztery godziny w tym, jakże symbolicznym miejscu, jakim jest Plac Defilad i okolice Pałacu Kultury i Nauki, kojarzące się jednoznacznie z uciskiem i minioną epoką komunizmu.

Solidarni z Białorusią, to wydarzenie, które przypomina Warszawiakom o Białorusi. Przybliża rzeczywistość, w jakiej żyją nasi najbliżsi sąsiedzi, o których wiemy bardzo mało.

Warto organizować takie koncerty aby przypomnieć o społeczno – politycznych podobieństwach i różnicach Polaków i Białorusinów. “ Wolność bez granic” zobowiązuje do solidarności z najbliższymi nam słowiańskimi krajami Białorusią i Ukrainą.

Fot. wolnabialorus.pl